Okno Threshold (rys.2.1.) wpływa na sposób wyświetlania aktualnie otwartego zdjęcia. Jest otwierane automatycznie po uruchomieniu programu, można je zamknąć i wyświetlić ponownie klikając na czwarty od lewej przycisk w pasku narzędziowym (rys.2.2.).
Rys.2.1. Okno poziomów
Rys.2.2. Przycisk otwierający okno poziomów
Podstawowe ustawienia w oknie poziomów dotyczą zakresów jasności wyświetlanych na ekranie. Przy pomocy górnego suwaka ustalana jest wyświetlana wartość maksymalna, przy pomocy dolnego suwaka wyświetlana wartość minimalna. Wszystkie punkty o jasności większej od ustalonej maksymalnej będą reprezentowane jako białe, wszystkie punkty o jasności mniejszej od ustalonej minimalnej będą reprezentowane jako czarne. Te same wartości można ustawić wprowadzając dane liczbowe do pól edycyjnych umieszczonych z prawej strony okna, lub wykonując komendę:
VISU [max] [min]
max i min określają odpowiednio maksymalny i minimalny zakres wyświetlanych wartości.
Okno poziomów bywa pośrednią przyczyną pewnych problemów, które pojawiają się przy pierwszym kontakcie z programem. Należy pamiętać, że modyfikując parametry w tym oknie nie zmieniamy oryginalnych danych zdjęcia, tylko określamy w jaki sposób dane te są wyświetlane na ekranie. W zależności od ustawień to samo zdjęcie może wyglądać zupełnie inaczej - np. może być bardzo ciemne, lub bardzo jasne z pozornie "wypalonymi" fragmentami obrazu.
Tak jak zaznaczyłem we wstępie wiele operacji związanych z przetwarzaniem obrazów dostępnych jest jedynie poprzez polecenia wprowadzane z klawiatury. Do wykonywania tych komend służy okno Command (rys.2.3.).
Rys.2.3. Okno komend
Rys.2.4. Przycisk otwierający okno komend
Okno to jest prostym edytorem tekstu, który udostępnia podstawowe funkcje edycyjne oraz operacje kopiowania i wklejania. Do każdej wprowadzonej komendy można powrócić, dokonać jej modyfikacji i wykonać powtórnie. Każda z komend musi być wprowadzona w pojedynczym wierszu, naciśnięcie klawisza ENTER powoduje wykonanie polecenia. W przypadku stwierdzenia błędnego użycia komendy Iris wyświetla jej składnię w kolejnym wierszu. Jeżeli okno to nie jest nie jest widoczne można je wyświetlić klikając na czwarty od prawej przycisk w pasku narzędziowym (rys.2.4.).
Wszystkie informacje zwracane przez polecenia wprowadzane z klawiatury oraz wybierane z menu są wyświetlane w oknie Output (rys.2.5.).
Rys.2.5. Okno danych wyjściowych
Okno to jest pokazywane automatycznie po wykonaniu dowolnej operacji, która zwraca informacje. Można je również otworzyć ręcznie wybierając opcję Analysis->Display data. Dane wyświetlone w oknie Output mogą być zapisane i powtórnie załadowane (odpowiednio opcje File->Save as i File->Open w jego menu). Okno może być ukryte przez powtórne kliknięcie na Analysis->Display data w menu głównym lub File->Hide window w menu okna.