sprzęt

Sprzęt
 

Sprzęt

Akcesoria

Na tej stronie prezentuję sprzęt, który używam aktualnie, lub miałem dawniej. Cało¶ć została podzielona na cztery czę¶ci - wybierz to co Cię interesuje. Nie zamie¶ciłem dokładnych opisów ani recenzji, ograniczam się jedynie do podstawowych informacji technicznych, ewentualnie krótkich uwag. Dokładniejszy opis i testy sprzętu pojawi± się w dziale "Porady".

Pozostałe kategorie:


Astrofotografia

Reduktor Takahashi Okular z krzyżem Off-axis guider Reduktor Meade f/6.3 Reduktor Meade F/3.3, T-adapter Reduktor WO 0.8x Akcesoria astrofotograficzne
Focal Reducer/Field Flattener Takahashi do Sky90
Specjalizowany reduktor do Sky90, redukuje ogniskową teleskopu do 405mm i światłosiłę do f/4.5, eliminuje krzywiznę pola typową dla tego refraktora, niezbędny przy zastosowaniach astrofotograficznych.
Focal Reducer/Field Flattener William Optics
Przeznaczony do refraktorów o światłosile f/6-f/10, redukuje ogniskową teleskopu o współczynnik 0.8 i eliminuje krzywiznę pola, doskonałe uzupełnienie refraktora Celestron 80ED. Raczej konieczny przy zastosowaniach astrofotograficznych, może być również stosowany do obserwacji wizualnych.
Focal Reducer/Field Flattener Meade f/6.3
Redukuje ogniskową teleskopu o współczynnik 0.63, dodatkowo likwiduje krzywiznę pola typową dla optyki Schmidt-Cassegrain, element niezbędny do fotografii przy pomocy LX200 przy wykorzystaniu przetworników większych niż 1/2". Może być również stosowany do obserwacji wizualnych.
Focal Reducer/Field Flattener Meade f/3.3, T-adapter
Redukuje ogniskową teleskopu o współczynnik 0.3-0.5, dostarczany razem z T-adapterem o zmiennej długości, zastosowany w LX200 f/10umożliwia uzyskanie światłosiły f/3-f/5, praktycznie może być stosowany jedynie z mniejszymi przetwornikami - likwiduje krzywiznę pola na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Nie nadaje się do obserwacji wizualnych.
Off-axis guider
Umożliwia kontrolę prowadzenia teleskopu w czasie wykonywania zdjęcia bez konieczności stosowania dodatkowej lunety prowadzącej.
Okular z podświetlanym krzyżem
Meade MA12mm, pozwala na ręczną kontrolę prowadzenia teleskopu w czasie wykonywania zdjęć.

Filtry

Filtry
Baader Solar Continuum 2"
Znacznie poprawia kontrast szczegółów fotosfery Słońca, przepuszcza wąskie pasmo (8nm) wokół 540nm.
Baader H-Alpha 2"
Filtr linii wodoru do obserwacji mgławic zawierających obłoki H-II, pasmo o szerokości 45nm.
Baader UHC-S 2"
Poprawia kontrast obiektów deep sky, znacznie eliminuje zanieczyszczenie światłem.
Baader RGB 1 1/4"
Zestaw kolorowych filtrów RGB do zdjęć CCD.
Baader IR-block
Filtr odcinający podczerwień, poprawia kolory planet przy fotografii CCD.
Baader IR-pass
Filtr podczerwieni, blokuje fale o długości poniżej 670nm.
Baader Venus U
Filtr ultrafioletu, przepuszcza fale o długości 300-400nm.

Soczewki Barlowa

Tele Vue 3x Celestron Ultima 2x Soczewki Barlowa
Tele Vue 3x
Barlow 3x o średnicy 1 1/4".
Celestron Ultima 2x
Apochromatyczny barlow x2 o średnicy 1 1/4".

Dew Remover Kendrick

DigiFire 10 Opaski grzejne Dew remover

Rozbudowany system firmy Kendrick, którego zadaniem jest podgrzewanie optyki powyżej temperatury otoczenia i zapobieganie w ten sposób osiadaniu rosy na soczewkach i lustrach. Dostępny w kilku wersjach - cztery sterowniki i dwa rodzaje grzałek o różnej mocy.

Kontroler DigiFire 10
Kontroler z wbudowanym sensorem temperatury i możliwością podłączenia czterech grzałek. Każda z nich może mieć ustalony niezależny cykl pracy. Dodatkowo umożliwia podłączenie dwóch dodatkowych sensorów i oprogramowania wyjścia 1 i 2 do utrzymania temperatury na określonym poziomie powyżej temperatury otoczenia.
Opaski grzejne
Zestaw elastycznych opasek grzejnych zakładanych na obiektywy (2x3" i 7/8").

Pozostałe

Pozostałe akcesoria

Poza tym co zostało opisane powyżej cała masa różnych złączek, redukcji i temu podobnych mniej lub bardziej potrzebnych elementów. Do tego oczywiście kilka kątówek i zbieranina okularów, jednak ze względu na moje zainteresowania (astrofotografia) raczej niewiele inwestuję w sprzęt do obserwacji nie ma więc tutaj nic godnego uwagi.Główna | Galeria | Porady
O mnie | Sprzęt | K.gości
Literatura | Linki
Nurkowanie
Strony wykonane przy pomocy
CoreEditorPhotoshop ElementsXara Webstyle2GIMP
Valid HTML 4.01!Valid CSS!