Astrofotografia to coś zupełnie innego niż pstrykanie fotek u cioci na imieninach. Kodak miał kiedyś slogan "You press the button, we do the rest" (Ty naciskasz przycisk my robimy resztę), niestety w przypadku astrofotografii ta zasada nie działa. Nie wystarczy tak po prostu "press the button " - nie można naciskać byle czego i byle jak, a to co naciskamy musi spełniać odpowiednie wymagania. Musimy dokładnie wiedzieć gdzie skierować nasz aparat/kamerę, jak ustawić ostrość, ekspozycję, itp. To wszystko co w zwykłej fotografii sprowadza się do spojrzenia w celownik/wyświetlacz i wykonania "press" okazuje się bardzo trudną sztuką i może wymagać zaangażowania zaskakującej liczby gadżetów.
Z drugiej strony nie da się praktycznie znaleźć tych, którzy by mogli lub chcieli "do the rest". W tym miejscu osoby niezorientowane czeka kolejne zaskoczenie. Normalni ludzie wykonujący normalne fotki po imprezie u cioci idą do zakładu fotograficznego, który robi im odbitki. Astrofotograf po nocy spędzonej pod gwiazdami zasiada do komputera i "do the rest himself" czasami przez kilka dni, a jak jest zdesperowany to dłużej. Niestety trzeba spojrzeć prawdzie w oczy - ludzie, którzy pasjonują się astrofotografią nie są całkiem normalni (w tym pozytywnym sensie oczywiście ;)) i robią to wszystko również dlatego, że jest to takie trudne. Jak widać problemów jest wiele - jeżeli po tym wstępie nie masz dosyć, to czytaj dalej, a ja postaram się powoli wszystko wyjaśniać. Na początku zajmę się dwoma elementarnymi zagadnieniami, z których ostatecznie wynikają wszystkie pozostałe: to co chcemy fotografować jest daleko i ciągle się porusza, a my zazwyczaj fotografujemy w nocy, czyli wtedy gdy jest kompletnie ciemno.
Poniższy opis stanowi jedynie bardzo ogólne przedstawienie problemu i będzie rozwijany dalej, ale pokazuje podstawowe różnice pomiędzy fotografią tradycyjną i astronomiczną, o których każdy kto chciałby zacząć tą zabawę powinien wiedzieć. Zakładam, że znasz absolutnie podstawowe pojęcia astronomiczne, potrafisz określić kierunki świata i wiesz, że Gwiazda Polarna to nie ta najjaśniejsza w danej chwili. Nie będę wyjaśniał takich rzeczy i skupię się na dwóch podstawowych dla astrofotografii zagadnieniach: Ziemia się kręci, a w nocy jest ciemno.