W tym punkcie starałem się przedstawić elementarne problemy, z których musi zdawać sobie sprawę każdy, kto chce rozpocząć zabawę z astrofotografią. Zazwyczaj fotografujemy obiekty ekstremalnie słabe, których przed wykonaniem zdjęcia nie jesteśmy w stanie zobaczyć. Będziemy mieli problem z odpowiednim wykadrowaniem i ustawieniem ostrości, a zarejestrowanie czegokolwiek wymaga bardzo długiego czasu naświetlania. Na domiar złego cały czas znajdujemy się na powierzchni obracającej się kuli (czyli naszej Ziemi), a nasz aparat/kamera obraca się razem z nią. W efekcie każdy fotografowany obiekt ucieka z pola widzenia zostawiając ślad w postaci kreski/smugi i nie da się go sfotografować używając zwykłago statywu fotograficznego. Jeżeli coś jest już na tyle jasne, że można to sfotografować w rozsądnie krótkim czasie, to zazwyczaj jest małe i wymaga zastosowania nieprzyzwoicie długich ogniskowych (z dwoma wyjątkami).
To co napisałem powyżej stanowi tylko zasygnalizowanie problemu. Nie wspominam o wielu problemach związanych choćby z doborem odpowiedniego aparatu/kamery, czy też obiektywu lub teleskopu. Nie wyjaśniłem jak należy to wszystko połączyć, na czym posadzić i co tak na prawdę jest niezbędne do wykonania najprostszej fotki. Te zagadnienia zostaną omówione dalej. Na razie chciałem wskazać podstawowe problemy i pokazać istotne różnice, pomiędzy fotografią tradycyjną (dzienną) i astronomiczną. Chciałem również pokazać, że astrofotografia ma różne oblicza i tak naprawdę wiele zależy od tego co chcemy fotografować. Pewien ogólny schemat postępowania jest zawsze podobny - zaplanowanie sesji, ustawienie kadru i ostrości, zbieranie materiału oraz jego późniejsza obróbka, jednak dobór sprzętu i szczegóły postępowania zależą od obiektu, który jest naszym celem. Mocno uogólniając można stwierdzić, że astrofotografia dzieli się na tą DS z długimi czasami naświetlania, ale niekoniecznie długą ogniskową oraz planetarną gdzie długie czasy nie są raczej niezbędne, ale ogniskowe liczone są w metrach.
W kolejnych punktach postaram się przedstawić podstawowe informacje o sprzęcie, który jest niezbędny do wykonania astrofotografii, a następnie pokażę jak to wszystko poskładać i wykonać pierwsze zdjęcia nieba. Zapraszam do dalszej lektury: