Iris jest oprogramowaniem stworzonym w 1999 roku przez francuskiego miłośnika astronomii Christiana Buil'a. Od tego czasu jest nieprzerwanie rozwijany i obecnie zawiera kilkaset funkcji związanych z przetwarzaniem i analizą obrazów. Zamieszczony tutaj opis został wykonany na podstawie wersji 5.33, ale zarówno wersje nieco wcześniejsze jak i późniejsze nie powinny zawierać znaczących różnic.
Program dostępny jest na stronie astrosurf.com w postaci spakowanego archiwum (ok 4 MB w wersji 5.33), a proces jego instalacji sprowadza się do rozpakowania plików do wybranego katalogu. Iris różni się od typowych programów dla Windows - jego menu zawiera tylko znikomą liczbę dostępnych funkcji, a wiele operacji wykonywanych jest poprzez polecenia wprowadzane z klawiatury. W ostatnich wersjach sytuacja ta ulega zmianie, ale nadal istnieje spora grupa użytecznych funkcji dostępnych tylko w ten sposób. Ta cecha powoduje, że program ten często i niesłusznie jest oceniany jako bardzo trudny w obsłudze. W rzeczywistości po dojściu do pewnej wprawy taka metoda pracy pozwala na bardzo sprawne wykorzystanie całego potencjału Irisa. Pod podanym powyżej adresem można znaleźć obszerną i często aktualizowaną dokumentację. Ze względu na narodowość autora część dostępna jest jedynie w języku francuskim, ale większość została przetłumaczona na angielski. Jako dodatkową lekturę można również polecić doskonale napisany Astrophotography Cookbook Jima Salomona, poradnik Ashley'a Roeckelein'a oraz zasoby grupy dyskusyjnej poświęconej Iris'owi.
Ten opis w znaczącej części został oparty na dwóch punktach dokumentacji: Preprocessing of Digital SLR camera images, DSLR roadmap processing oraz poradniku Jima Salomona i omawia podstawy obróbki fotografii. Został skierowany przede wszystkim do tych, którzy posługują się aparatami cyfrowymi, jednak podstawowe etapy obróbki są bardzo podobne w każdym przypadku i posiadacze specjalizowanych kamer również powinni znaleźć coś dla siebie. Uzupełnieniem tego materiału jest opis przedstawiający kolejne etapy obróbki na przykładzie zdjęcia gromady M44. Dołączone zostały do niego pliki, które można pobrać i wykorzystać do własnych eksperymentów.
Jeżeli masz jakieś uwagi lub pytania możesz skontaktować się bezpośrednio ze mną lub przedstawić je w specjalnym wątku na forum Astro4u. W ten sposób masz większą szansę na uzyskanie odpowiedzi, a rozwiązanie problemu może przydać się innym.