Każdy załadowany obraz otwierany jest we własnym oknie i automatycznie skalowany do takich rozmiarów, aby był w całości widoczny na ekranie. Aktualna skala jest widoczna na pasku tytułowym okna obrazu i można ją dopasować korzystając z przycisków umieszczonych na pasku Zoom (rys.2.1.) lub ich odpowiedników w menu "Window". Oczywiście wszystkie operacje dotyczą jedynie sposobu wyświetlania obrazu i nie wpływają na jego rzeczywiste rozmiary.
Rys.2.1. Pasek narzędziowy Zoom
Poszczególne punkty obrazu załadowanego do okna obrazu można analizować korzystając z informacji wyświetlanej na pasku Readout (rys.2.2.) - domyślnie zakotwiczony z lewej strony przy dolnej krawędzi okna.
Rys.2.2. Pasek narzędziowy Readout
W pierwszym panelu wyświetlana jest aktualna pozycja kursora, a w drugim informacje opisujące punkty znajdujące się pod kursorem. Typ wyświetlanych informacji i sposób ich odczytu można konfigurować korzystając z opcji dostępnych po naciśnięciu przycisku z białym trójkątem z prawej strony paska. Opcja Readout data umożliwia zmianę typu informacji. Domyślnie wyświetlana jest informacja o kanałach RGB, można usatwić RGB+L, HSV, CIE XYZ, CIE L*a*b, CIE L*c*h. Opcja Readout probe size ustala wielkość próbki, a Readout mode określa sposób pobierania informacji, gdy próbka obejmuje kilka pikseli. Możliwe ustawienia: średnia (mean), mediana (median), wartość minimalna (minimum), wartość maksymalna (maksimum). Opcja Readout Range/Precision umożliwia określenie zakresu i dokładności danych opisujących próbkę. Można wybrać wyświetlanie wartości w postaci liczb rzeczywistych o ustalonej precyzji (w takim wypadku wartości są normalizowane do przedziału [0,1]), lub wartości całkowitych o ustalonej liczbie progów (rozdzielczości).