Porady

Porady
 

Porady

czyli jak ja to robię

Fotografowanie obiektów astronomicznych jest zadaniem znacznie trudniejszym od fotografii dziennej. Astrofotografia wymaga specyficznego sprzętu, sporo cierpliwości i ciągłego doskonalenia warsztatu. Gdy wspominam swoje początki pamiętam, że głównym problemem był brak podstawowych informacji. Na wielu stronach były opisane techniki wykonywania i obróbki fotografii, ale pojawiały się pewne pojęcia (absolutnie elementarne jak oceniam to z perspektywy czasu), które nie były wyjaśniane i powodowały, że czytany tekst stawał się niezrozumiały. Kiedyś obiecałem sobie, że jeżeli uda mi się kiedykolwiek przez to przebrnąć, zacznę robić zdjęcia i stworzę swoją stronę WWW opiszę to wszystko od początku. Oczywiście nie istnieje i prawdopodobnie nigdy nie powstanie podręcznik, w którym będzie można znaleźć odpowiedź na każde pytanie. W tym miejscu postaram się po prostu przedstawić moje doświadczenia zdobyte podczas walki z oporem materii i prób łapania tych nielicznych fotonów, które dotarły do obiektywu teleskopu.

Zamieszczone poniżej opisy wynikają z mojego doświadczenia, dyskusji prowadzonych z osobami o podobnych zainteresowaniach oraz tematów poruszanych na forach internetowych. Znajdziesz tutaj porady dotyczące wyboru sprzętu, opis podstawowych technik fotografowania nieba i programów, które wykorzystuję do obróbki zgromadzonego materiału. Postaram się umieścić materiały skierowane zarówno do zupełnie początkujących, którzy chcieliby zająć się astrofotografią, jak i tych którzy podejmują jakieś próby i chcą poznać nowe techniki. Staram się pisać wyłącznie o rzeczach, których jestem pewien (zazwyczaj sprawdziłem i sam używam), nie mam jednak złudzeń że wiem już wszystko - możliwe, że w poniższych materiałach coś będzie niejasne, znajdą się nieścisłości lub błędy. Jeżeli zauważysz coś takiego, będziesz chciał o coś zapytać skontaktuj się ze mną, a postaram się wyjaśnić, sprawdzić i poprawić.

Jeżeli masz ochotę podyskutować na temat fotografowania nieba zapraszam również do Szkoły Astrofotografii na forum Astro4u. Znajdziesz tam gotowe tutoriale oraz osoby, które chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i podzielą się swoją wiedzą.

kontakt
usuń SKASUJ_TO


Główna | Galeria | Porady
O mnie | Sprzęt | K.gości
Literatura | Linki
Nurkowanie
Strony wykonane przy pomocy
CoreEditorPhotoshop ElementsXara Webstyle2GIMP
Valid HTML 4.01!Valid CSS!