linki

Linki
 

Linki

W tej części umieściłem linki, do stron, które z różnych powodów uznałem za interesujące. Jest to prawie dokładna kopia mojego folderu ulubione. Każdy odnośnik staram się krótko skomentować, co powinno ułatwić znalezienie interesujących informacji. Część stron trudno jednoznacznie zaklasyfikować - w takim przypadku pojawiają się w kilku kategoriach.

Astro-fotografia
Jeden z działów forum Astro4u. Można tutaj spotkać wielu polskich astrofotografów i znaleźć sporo informacji o technikach wykonania i obróbki astrofotografii.
Astrofotografia
Jeden z działów AstroForum. Można tutaj spotkać wielu polskich astrofotografów i znaleźć sporo informacji o technikach wykonania i obróbki astrofotografii.

Astro-Photography Mailing List
Dzisiaj to już raczej historia. Archiwum APML - podstawowej grupy amatorów fotografujących niebo na kliszy. Kopalnia wiedzy na temat techniki, sprzętu, materiałów i wielu innych zagadnień związanych z fotografią analogową i nie tylko.
Digital astro
Grupa dyskusyjna astrofotografów korzystających z cyfrowych aparatów fotograficznych.
IRIS
Grupa dyskusyjna użytkowników Iris'a, jednego z moich ulubionych narzędzi do obróbki astrofotek.
PixInsight
Forum użytkowników PixInsight, drugiego z moich ulubionych narzędzi do obróbki astrofotek.
DSLR Focus
Program sterujący z cyfrowymi lustrzankami i wspomagający proces ustawiania ostrości. Płatny, ale wart swojej ceny.
GIMP
Znakomity, bezpłatny program graficzny dorównujący niejednemu pakietowi komercyjnemu. Pierwotnie stworzony na Linux'a doczekał się również wersji na Windows. Dostępny w kilku wersjach językowych (również polskiej). Dodatkowo polecam: oficjalna strona programu, tutorial (język angielski).
Images plus
Komercyjny program do obróbki astrofoto, szczególnie popularny wśród użytkowników aparatów cyfrowych.
Iris
Potężne narzędzie do składania i obróbki fotografii astronomicznych. Darmowy program o ogromnych możliwościach, ale dosyć nietypowej obsłudze. O podstawach obsługi programu możesz poczytać w moim poradniku.
K3CCD Tools
Program do obsługi kamer internetowych (również przerobionych na długie czasy). Dostępny w wersji bezpłatnej i komercyjnej.
PixInsight
Program specjalizowany do obróbki astrofotografii. Dostępny w wersji darmowej (PixInsight LE) )i komercyjnej (PixInsight Core). O podstawach obsługi programu możesz poczytać w moim poradniku.
Registax
Obecnie najlepszy z darmowych programów do składania i obróbki zdjęć wykonanych kamerami internetowymi (i nie tylko).
AstroExpo.pl
Galeria astrofotek polskich autorów. Serwis skupia wszystkich chętnych, który chcą podzielić się swoimi dokonaniami.
Astrofotografia.pl
Strona doświadczonego astrofotografa, autor miał w ręku nie jeden teleskop, obiektyw i aparat. Znajdziesz tam galerie zdjęć wykonanych różną techniką (od kamery internetowej przez aparat cyfrowy, analogowy do specjalizowanych kamer astro), testy sprzętu i porady dotyczące technik wykonywania i obróbki zdjęć.
Astrofotografia amatorska
Obszerna galeria zdjęć gromadzonych przez wiele lat i wykonanych różnymi technikami. Na szczególną uwagę zasługuje zbiór fotografii wykonanych na materiałach analogowych - doskonały przykład tego jak wspaniałe efekty można uzyskać stosunkowo niewielkim i niedrogim sprzętem.
Astrofotografia.szczecin.pl
Imponująca galeria fotek wykonanych w technice cyfrowej (robi ktoś jeszcze inne? :)). Można prześledzić kolejne etapy rozwoju pasji autora - od cyfrowego kompakta przez lustrzankę do SBIG-a.
Astrofotografia CCD
Rewelacyjne galerie astrofotek wykonanych techniką CCD od przerobionej kamery internetowej do Artemis 285.
Astronomia CCD między hobby a nauką
Strona nie należy do najświeższych, ale większość informacji wciąż jest aktualnych. Najlepsze znane mi opracowanie dotyczące wykorzystania kamer internetowych w polskim internecie. Autor nie koncentruje się na typowym wykorzystaniu kamer w astrofotografii, ale pokazuje jak można przy pomocy niedrogiego sprzętu wykonać obserwacje o znaczeniu naukowym: pomiary jasności gwiazd zmiennych, obserwacje planetoid, poszukiwanie optycznych odpowiedników błysków gamma, itp. Część dotycząca sprzętu mocno już się zdezaktualizowała, jednak pozostałe informacje są jak najbardziej przydatne.
Astronomia.slupsk.pl
Galeria fotek wykonanych bardzo dobrym sprzętem (Paramout ME, ASA 12", SBIG STL11K), testy sprzętu i ciekawostka: podgląd on-line komputera w obserwatorium.
Moja Astrofotografia
Kolejny przykład profesjonalnie wyposażonego obserwatorium amatorskiego :). Obok niesamowitej galerii znajdziesz obszerny poradnik opisujący podstawy techniki CCD oraz wiele testów sprzeętowych.
Moonbase.be
Strona polskiego miłośnika astronomii, który na stałe mieszka w Szwecji. Fotografuje niebo przy pomocy kamery CCD i prowadzi własny program poszukiwania supernowych (ze sporymi sukcesami).
Tadeoho
Strona znanego na forach astronomicznych miłośnika Słońca. Obserwacje i fotografie Słońca w świetle białym i linii Hα. Najnowsze prace, to jednak wyraźny zwrot w stronę "ciemnej strony", czyli klasycznej astrofotografii nocnego nieba..

Astro Cruise
Strona znanego astrofotografa Philip'a Perkins'a. Autor prezentuje rewelacyjną galerię oraz szereg artykułów, w których można znaleźć informacje na temat technik i sprzętu stosowanego w astrofotografii.
Astronomical photographs
Zbiór pięknych fotografii (nie tylko astronomicznych) Davida Malin'a, Davida Miller'a i Akira Fuji. Szczególnie polecam fotografie gwiazdozbiorów wykonane przez Akira Fuji
Catching the Light
Strona znakomitego astrofotografa i popularyzatora astrofotografii Jerry'ego Lodriguss'a. Autor fotografuje niebo od wielu lat, wykorzystując zarówno sprzęt analogowy jak i cyfrowy. Dzieli się posiadaną wiedzą i szeroko opisuje stosowane techniki fotografii i cyfrowej obróbki obrazu. Kopalnia wiedzy, lektura obowiązkowa każdego miłośnika astrofotografii.
High Resolution CCD Imaging
Perfekcyjne fotografie mi.in. Słońca, Księżyca i planet (ale nie tylko) wykonane przez Thierry'ego Legault'a. Najwyższa światowa jakość w dziedzinie CCD. Poza pięknymi obrazkami na stronie można znaleźć porady dotyczące technik fotografowania.
Lunar and planetary observation and CCD imaging
Strona António Cidadăo, hiszpańskiego miłośnika astronomii, dzisiaj raczej o znaczeniu historycznym. Autor już dawno zawiesił teleskop na kołku ;), ale warto zobaczyć jakie efekty osiągał kilkanaście lat temu używając bardzo prostego sprzętu (na dowód, że to hobby nie musi być bardzo drogie). Na stronie można znaleźć wiele nadal przydatnych informacji na temat sposobu wykorzystania kamer internetowych w astrofotografii.
Miroslav Druckmuller
Strona czeskiego miłośnika astronomii, na co dzień wykładowcy uniwersytetu w Brnie. Piękne archiwum zaćmień Słońca i godna uwagi kolekcja komet.
Panther Observatory
Strona Johannes'a Schedler'a - rewelacyjne galerie, sporo porad dotyczących tecjniki CCD. Dzisiaj autor korzysta z profesjonalnych astro-kamer, ale zaczynał od aparatów cyfrowych i osiągał niesamowite rezultaty.
QCUIAG
QuickCam and Unconventional Imaging Astronomy Group. Strona poświęcona wykorzystaniu kamer internetowych w astrofotografii. Opisy kamer przydatnych w astrofotografii, przykłady zdjęć, adresy stron amatorów korzystających z tego typu sprzętu, modyfikacje kamer (długie czasy, chłodzenie, itp).
SaratogaSkies
Strona Jima Salomona, mojego guru od astrofoto DSLR i eksperta w sprawach Iris'a (ostatnio zdradził na rzecz SBIG'a, ale zostało mu to wybaczone :)). Rewelacyjne galerie fotografii wykonanych w dużej części sprzętem średniej klasy (do sierpnia 2007), kilka interesujących artykułów, jeden z lepszych poradników dotyczących Iris'a.
Universe in color
Strona Roberta Gendlera. Tego adresu raczej nie może zabraknąć w żadnym wykazie poświęconym astrofotografii. Autor dysponuje niesamowitym sprzętem i potrafi go bardzo dobrze wykorzystać. Poza wspaniałą galerią na stronie można znaleźć również kilka artykułów opisujących techniki obróbki zdjęć.
Views of the Solar System
Strona Damiana Peach'a, autora absolutnie niesamowitych fotek obiektów Układu Słonecznego
Wolfgang Promper's CCD Images
Strona Wolfganga Prompera, kolejny przykład znanego astrofotografa i wspaniałych fotek wykonywanych niesamowitym sprzętem.
Urania Postępy Astronomii
Dwumiesięcznik powstały z połączenia "Uranii" i "Postępów Astronomii", wydawany pod patronatem PTA i PTMA.
Vademecum Miłośnika Astronomii
Kwartalnik wydawany przez Prywatne Wydawnictwo Naukowe "VEGA".

Astronomy
Anglojęzyczny miesięcznik poświęcony astronomii amatorskiej.
Sky&Telescope
Anglojęzyczny miesięcznik poświęcony astronomii amatorskiej.
Deep Sky Database
Wyszukiwarka obiektów astronomicznych bazująca na katalogu Saguaro Astronomy Club (SAC). Generuje listy obiektów z wybranej, kategorii, gwiazdozbioru, jasności, itp.
E.E.Barnard's Photographic Atlas of Selected Regions of The Milky Way
Katalog ciemnych mgławic skatalogowanych przez Edwarda Barnarda, bazuje na oryginalnych płytach fotograficznych.
IAU Minor Planet Center
Efemerydy i parametry orbit małych ciał Układu Słonecznego (komet, planetoid, obiektów NEO, itp.). Serwis udostępnia pliki z aktualnymi danymi dla programów typu planetarium (opcja "Orbital Elements for Programs").
Latest supernovae
Katalog aktualnie odkrytych supernowych.
MAST
The Multimission Archive at STScI. Część Space Science Data Services udostępniająca dane uzyskane w wyniku obserwacji optycznych, w ultrafiolecie i podczerwieni.
NASA/IPAC Extragalactic Database
Katalog kilku milionów obiektów pozagalaktycznych z rozbudowaną wyszukiwarką.
NOAO Image Gallery
Fotograficzny katalog obiektów astronomicznych National Optical Astronomy Observatory.
SIMBAD Astronomical Database
Obszerny zbiór danych na temat różnych obiektów astronomicznych. Przy pomocy wyszukiwarki można znaleźć obiekt po nazwie, numerze katalogowym lub pozycji.
The Interactive NGC Catalog Online
Nazwa mówi za siebie - katalog obiektów NGC.
Astro4u
Forum dyskusyjne poświęcone astronomii amatorskiej. Obecnie jedno z dwóch największych w polskim internecie. Tutaj możesz mnie spotkać - występuję jako GrzegorzP.
AstroForum
Forum dyskusyjne poświęcone astronomii amatorskiej. Obecnie jedno z dwóch największych w polskim internecie.
Astronomia.pl
Formum dyskusyjne poświęcone astronomii amatorskiej działające w ramach portalu Astronomia.pl.
pl.sci.kosmos
Archiwum jedynej (o ile mi wiadomo) polskiej listy dyskusyjnej poświęconej astronomii i astronautyce.

Astromart
Pokaźny zbiór odnośników do anglojęzycznych grup dyskusyjnych związanych z astronomią.
Astroforum
Forum rosyjskich miłośników astronomii.
Astronomicke forum
Forum czeskich miłośników astronomii.
Celestia
Darmowy symulator nieba. Można podróżować po Układzie Słonecznym, Galaktyce, itp.
Desktop Universe
Wyjątkowy atlas nieba. Od innych tego typu programów różni się sposobem prezentacji aktualnego wyglądu nieba - nie ogranicza się do schematycznych rysunków, ale wyświetla rzeczywiste zdjęcia wykonane kamerami CCD.
Guide
Mniej popularny, ale bardzo ceniony przez doświadczonych miłośników astronomii komputerowy atlas nieba. Powszechnie chwalony za dokładność.
Orbitron
Polski, darmowy program pokazujący położenie sztucznych satelitów Ziemi.
Sky Charts (Cartes du Ciel)
Komputerowy atlas nieba. Program darmowy o dużych możliwościach. Dostępny w kilku wersjach językowych (również po polsku). Składa się z wielu modułów, każdy może dobrać odpowiednią dla siebie konfigurację.
SkyMap
Popularny wśród miłośników astronomii komputerowy atlas nieba. Pokazuje obraz nieba w określonym miejscu i czasie. Program komercyjny, dostępna wersja demonstracyjna.
StarryNight
Popularny wśród miłośników astronomii komputerowy atlas nieba. Pokazuje obraz nieba w określonym miejscu i czasie. Program komercyjny, dostępna wersja demonstracyjna.
Stellarum
Niewielki, darmowy, bardzo realistyczny symulator nieba.
PTMA
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
PKiM
Pracownia Komet i Meteorów

AAVSO
American Association of Variable Star Observers, czyli stowarzyszenie obserwatorów gwiazd zmiennych.

W ostatnich latach sytuacja na polskim rynku bardzo się zmieniła. Pojawiło się wielu dystrybutorów znanych marek światowych i nie jesteśmy już skazani na żółte rury kanalizacyjne. W takiej sytuacji pojawia się problem wyboru sprzedawcy. Jeżeli miałem do czynienia z daną firmą zamieszczam krótką opinię na jej temat - mam nadzieję, że pomoże to osobom niezorientowanym. Pamiętaj jednak, że są to wyłącznie moje, subiektywne opinie wynikające częściowo z doświadczeń, a częściowo z tego co na dany temat przeczytałem. W żadnym wypadku nie należy traktować ich jako ostateczne. Przed decyzją o zakupie czegokolwiek radzę poszukać informacji o wybranym produkcie i dostawcy (np. na forach internetowych) i jeżeli to możliwe skontaktować się z jego użytkownikami. Podstawowa zasada: nie spiesz się !!!

Astrokrak
Polski producent teleskopów i akcesoriów astronomicznych. Posiada szeroką ofertę sprzętu własnej produkcji oraz importowanego. Firma ma dobrą opinię wśród miłośników astronomii. Sam kilkakrotnie korzystałem z jej usług i byłem zadowolony. Czasami pojawia się jedynie problem z terminowością realizacji usługi ;).
Astrozakupy.pl
Wyłączny importer sprzętu Bresser w Polsce. Dystrybutor teleskopów i akcesoriów firmy Meade, Vixen, Coronado, Explore Scientific, Sky-Watcher oraz lornetek Vixen i Fujinon. Oprócz sklepu internetowego firma prowadzi sklep w Poznaniu i Tarnobrzegu. Dawna nazwa firmy Foto Classic, obecna AstroClassic.
Delta Optical
W chwili obecnej największa i stale rozwijająca się firma w branży astro. Autoryzowany dystrybutor wielu znanych na świecie marek (Celestron, Synta/SkyWatcher, Tele Vue, William Optics, Baader, Vixen, Takahashi, Lunt). Poza sklepem internetowym firma ma swoje oddziały w Warszawie, Katowicach i Gdańsku. Ma bardzo dobrą opinię w środowisku amatorów.
Teleskopy.net
Dystrybutor sprzętu wielu znanych na świecie marek, m.in. Bresser, Meade, Celestron, Vixen ...
Teleskopy.pl
Dystrybutor sprzętu wielu popularnych marek, jak Bresser, Meade, Synta i nieco bardziej egzotycznych jak Geoptic.
Pewna firma na U...
Na zakończenie z obowiązku odnotowuję fakt istnienia jeszcze jednego rodzimego producenta teleskopów. Nie podaję pełnej nazwy i odnośnika do jego strony (pewnie i tak wiesz o kogo chodzi), ponieważ szczerze odradzam kupowanie tam czegokolwiek i nie chcę mieć na sumieniu kolejnego zniechęconego miłośnika astronomii. Firma i jej produkty mają fatalną opinię wśród użytkowników (istnieją pojedyncze wyjątki). Zanim pomyślisz o kupieniu tam czegokolwiek poczytaj co myślą o tym inni i dobrze się zastanów.

APM Telescopes
Jeden z większych europejskich dystrybutorów i producentów sprzętu astro. Kilka osób z Polski zaopatrywało się tam w sprzęt i byli zadowoleni. Szeroka oferta, wysoka jakość i kompetencja właściciela, godne polecenia.
Apogee instruments inc
Producent profesjonalnych kamer CCD przeznaczonych do astrofoto.
Celestron
Jedna z większych firm produkujących teleskopy i akcesoria dla miłośników astronomii.
Coronado
Producent wysokiej jakości teleskopów, filtrów i innych akcesoriów do obserwacji Słońca.
Hutech Astronomical Products
Znany i ceniony na świecie producent znakomitych akcesoriów astro.
Jim's Mobile, Inc.
Znany i ceniony na świecie producent znakomitych akcesoriów astro.
Lumicon
Znany i ceniony na świecie producent znakomitych akcesoriów astro.
Meade
Jedna z większych firm produkujących teleskopy i akcesoria dla miłośników astronomii. Opis jednego z modeli teleskopów Meade znajdziesz na tych stronach.
ORION
Producent średniej klasy teleskopów i akcesoriów.
RC Optical Systems
Producent wysokiej klasy sprzętu z przeznaczeniem do astrofoto.
SBIG Astronomical Instruments
Producent profesjonalnych kamer CCD przeznaczonych do astrofoto.
Starlight Xpress
Brytyjski producent profesjonalnych kamer CCD przeznaczonych do astrofoto.
Takahashi
Jeden z najwyżej cenionych producentów teleskopów (wysoka jakość i proporcjonalna do niej cena).
Teleskop Service
Niemiecki sklep ze sprzętem astro. Posiada bogaty asortyment produktów większości znanych producentów.
TeleVue
Producent wysokiej klasy teleskopów i akcesoriów.
TAURUS Technologies
Producent wysokiej klasy akcesoriów do astrofotografii.
Vixen
Producent wysokiej klasy teleskopów i akcesoriów.
William Optics
Producent teleskopów i akcesoriów cieszących się dobrą opinią użytkowników.
Astromax
Doskonała strona o zakryciach. Aktualne informacje o nadchodzących zjawiskach, sprawozdania z obserwacji, praktyczne porady dla obserwatorów.
AstroNEWS
Astronomiczno-astronautyczny serwis informacyjny.
SSW
Doskonała strona poświęcona obserwacji gwiazd zmiennych, prowadzona przez Stanisława Świerczyńskiego, jednego z najaktywniejszych polskich obserwatorów tych obiektów. Aktualne informacje, wykaz obiektów, metodyka obserwacji, itp.

APOD
Astronomy Picture of the Day. Strona z niekoniecznie aktualnymi wiadomościami, codziennie prezentuje nowe zdjęcie astronomiczne (zarówno profesjonalne jak i amatorskie).
CalSKY
Kalendarz astronomiczny, aktualne informacje dotyczące warunków obserwacji sztucznych satelitów i obiektów Układu Słonecznego.
Heavens-Above
Informacje o przelotach sztucznych satelitów (ISS, Iridium, itp.) i nie tylko.
SpaceWeather
Aktualne doniesienia o zjawiskach astronomicznych i nie tylko.


Główna | Nowości | Galeria | Porady
O mnie | Sprzęt | K.gości
Literatura | Linki
Nurkowanie
Strony wykonane przy pomocy
CoreEditorPhotoshop ElementsXara Webstyle2GIMP
Valid HTML 4.01!Valid CSS!