Literatura i oprogramowanie
Poniżej przedstawiam oprogramowanie, z którego korzystam oraz część mojej biblioteczki astro i książki z tym tematem w jakiś sposób związane. Wybrałem pozycje, które moim zdaniem są szczególnie wartościowe i staram się zaprezentować nieco szerzej. W większości przypadków są to książki, których nakład został wyczerpany, ale można je znaleźć w antykwariatach i na aukcjach Allegro.
DSLR Focus
- Chris Venter, WWW
Komercyjny program do sterowania cyfrowymi lustrzankami z poziomu komputera. Wspomaga proces ustawiania ostrości, obsługuje autofocus, umożliwia zaprogramowanie sekwencji naświetlań, steruje teleskopem przez ACSOM. Moim zdaniem niezbędne narzędzie przy astrofotografi lustrzanką cyfrową, dające gwarancję prawidłowego ustawienia ostrości.
Guidemaster
- Matthias Garzarolli, WWW
Darmowy program do korygowania pracy montażu w czasie wykonywania zdjęć (autoguide). Współpracuje z kamerami internetowymi (również przerobionymi) oraz specjalizowanymi kamerami guidującymi. Moim zdaniem obecnie najlepszy niekomercyjny program tego typu. Wyświetla wyniki pracy w przejrzystej, graficznej formie, co znacznie ułatwia analizę zachowania montażu i ustawienie odpowiednich parametrów pracy.
Iris
- Chris Buill, WWW
Doskonały i do tego darmowy program do obróbki zdjęć, napisany i nieustannie rozwijany przez francuskiego miłośnika astronomii Christiana Buil'a. Aktualna lista dostępnych funkcji liczy już kilkaset pozycji. Wymaga nieco zaangażowania na początku, ale po dojściu do wprawy pozwala zrobić ze zdjęciem prawie wszystko. Stanowi niezastąpione narzędzie na etapie redukcji i składania materiału. Trochę informacji o możliwościach programu znajdziesz w moich poradach.
PixInsight
- Pleiades Software, WWW
Kolejny przykład darmowego oprogramowania, które może stanowić alternatywę dla programów komercyjnych. Program działa na plikach 16-bitowych i zawiera wszystkie podstawowe funkcje znane z komercyjnych edytorów graficznych (np. poziomy, krzywe), a do tego szereg operacji specjalizowanych pod kątem obróbki astrofotografii. Występuje w dwóch wersjach: PixInsight LE dostępny jako darmowa aplikacja bez limitów czasowych, oraz PixInsight Core - również bezpłatny, ale działający przez określony czas.
Registax
- Cor Berrevoets, WWW
Program niezastąpiony w planetarnej astrofotografii, stworzony z myślą o składaniu sekwencji klatek nagranych przy pomocy kamer internetowych. Zawiera bardzo sprawne algorytmy automatycznej selekcji i wyrównywania klatek. Doskonale sprawdza się w przypadku planet, Słońca i Księżyca, chociaż niektórzy używają go również do składania fotek DS.
Astrofotografia
czyli jak i czym fotografować nocne niebo i ciała niebieskie
- Wiesław Skórzyński
- Prószyński i S-ka, Warszawa 1998, WWW
- Liczba stron: 96
- ISBN: 83-7180-745-7
Książka prezentuje podstawowe techniki stosowane w amatorskiej astrofotografii: od nieruchomej kamery do zdjęć w ognisku głównym. Kolejne rozdziały prezentują sposób fotografowania Słońca, Księżyca, planet i obiektów mgławicowych. Ponadto omawiane są podstawowe pojęcia optyki, optyczne instrumenty astronomiczne oraz aparaty przydatne w amatorskiej astrofotografii. Książka nie jest najnowsza, brakuje w niej informacji na temat fotografii przy pomocy kamer cyfrowych, ale jest jedyną tego typu pozycją wydaną w Polsce. Nakład już dawno został wyczerpany, czasami można ją znaleźć na aukcjach Allegro.
Astrophotography for the Amateur
second edition
- Michael A. Covington
- Cambridge University Press, 1999, WWW
- Liczba stron: 346
- ISBN: 05-2164-133-0
Znakomity podręcznik astrofotografii autorstwa jednego z mistrzów gatunku Michaela Covingtona. Książka wprowadza krok po kroku w tajniki fotografii nocnego nieba. Zawiera szereg przykładów i praktycznych ćwiczeń, które ułatwiają opanowanie prezentowanych tematów. Spis treści i pierwszy rozdział możesz przejrzeć w tym miejscu.
Photoshop for Astrophotographers
CD-ROM
- Jerry Lodriguss
- ISBN: 09-7297-373-7
Pozycja wydana w postaci elektronicznej (płyta CD-ROM, format HTML). Rewelacyjny podręcznik prezentujący wykorzystanie Photoshopa do obróbki astrofotografii. Wysoki poziom gwarantuje osoba autora - Jerry'ego Lodriguss'a. Autor zaprezentował cały proces obróbki obrazu i zamieścił szczegółowe opisy technik stosowanych na poszczególnych etapach. Prezentowane techniki mogą być wykorzystane nie tylko w programie Photoshop, ale również w innych edytorach graficznych. Całość uzupełniają przykładowe fotografie autora, które można wykorzystać jako materiał do ćwiczeń. Fragment materiałów zamieszczonych w książce dostępny jest w tym miejscu.
Atlas nieba gwiaździstego
epoka J2000.0
- Adam i Jerzy Dobrzyccy
- Prószyński i S-ka, 1997, WWW
- Liczba stron: 24
- ISBN: 83-7180-188-2
Niezły polski atlas nieba. Zawiera 22 mapy nieba z gwiazdami do 6.5 wielkości gwiazdowej oraz galaktykami, mgławicami i gromadami gwiazd, dostępnymi obserwacjom teleskopowym. Obok map w atlasie znajduje się kilka tabel z wykazem mgławic, galaktyk, gwiazd zmiennych, podwójnych itp. Nakład atlasu został wyczerpany.
Wielki atlas nieba
- Piotr Brych, WWW
- Liczba stron: 711
- ISBN: 83-9116-480-2
Największy polski (i podobno nie tylko) atlas nieba. Składa się z 592 szczegółowych map nieba (formatu A4), zawierających gwiazdy do ok. 10 mag. oraz licznych tabel z wykazem mgławic, galaktyk, gwiazd zmiennych, podwójnych itp. Do atlasu jest dołączona siatka do pomiaru współrzędnych, a w najnowszym wydaniu płyta CD z katalogami.
Wielki atlas gwiazd
- Serge Brunier; autor ilustracji: Akira Fujii; tłumacz: Piotr Amsterdamski
- Larousse Polska, 2002, WWW
- Liczba stron: 112
- ISBN: 83-89181-06-1
Wyjątkowy atlas nieba w formie zdjęć o zasięgu gwiazdowym odpowiadającym widzialności gołym okiem w dobrych warunkach. Na każde zdjęcie można nałożyć folię zawierającą rysunek gwiazdozbioru i wybrane obiekty. Na parzystych stronach atlasu znajdują się informacje o danej konstelacji: najlepsza pora roku do obserwacji, mapa konstelacji i jej najbliższego otoczenia, historia i charakterystyka oraz opis wybranych obiektów.
Niebo
Rok z życia wszechświata
- Robert Gendler
- :: carta blanca, 2007, WWW
- Liczba stron: 176
- ISBN: 978-83-60887-00-4
Album astrofotografii wykonanych przez jednego z mistrzów gatunku - Roberta Gendlera. Skonstruowany jako przewodnik po niebie podzielony na cztery pory roku. Rewelacyjne zdjęcia uzupełniają dokładne opisy prezentowanych obiektów i mapy nieba pokazujące ich lokalizację.
Atlas Układu Słonecznego NASA
- Ronald Greeley, Raymond Batson; tłumaczenie: Andrzej S. Pilski
- Prószyński i S-ka, 1999, WWW
- Liczba stron: 400
- ISBN: 83-7255-025-5
Atlas zawiera mapy 26 obiektów naszego systemu planetarnego: Merkurego, Wenus, Ziemi i Księżyca, Marsa oraz Fobosa i Dejmosa, księżyców Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna. Mapy te powstały na podstawie danych zgromadzonych przez wszystkie misje kosmiczne do roku 1996, a zostały sporządzone przez U.S. Geological Survey we Flagstaff. Mapy poszczególnych planet i ich systemów są poprzedzone artykułami przeglądowymi, bogato ilustrowanymi zdjęciami. Atlas został uzupełniony o spis wszystkich nazw utworów powierzchniowych w Układzie Słonecznym, zatwierdzonych przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Z recenzją książki możesz zapoznać się w tm miejscu
Fotograficzny atlas Księżyca
- Jeremy Cook; tłumaczenie: Jarosław Włodarczyk
- Prószyński i S-ka, 2001, WWW
- Liczba stron: 128
- ISBN: 83-7255-060-3
W tej chwili jedyny wydany w Polsce atlas Księżyca. Zawiera 88 zdjęć oraz 16 map z zaznaczonymi cechami jego powierzchni (wg oficjalnego katalogu NASA). Każde zdjęcie zostało wyposażone w informację, w jakim wieku znajdował się Księżyc i jaka była libracja w czasie wykonania fotografii.
Fotografischer Mondatlas
- Wolfgang Schwinge
- Johann Ambrosius Barth, 1983
- Liczba stron: 208
Fotograficzny atlas Księżyca wydany jeszcze w NRD. Trafiłem na niego przypadkiem w 1984 lub 85 roku. Pozycja dosyć stara, ale ciekawa. Zawiera 33 zdjęcia Księżyca od wieku 1d17h do 27d29h. Każde z nich podzielone na dwie strony (część południowa i północna) z opisem obiektów widocznych na linii terminatora. Ciekawsze obszary (okolice Kopernika, Tycho, itp.) zostały dodatkowo sfotografowane z dłuższą ogniskową i zamieszczone jako osobne mapy. Uczciwie należy przyznać, że sprzęt użyty do wykonania zdjęć (i co za tym idzie ich jakość) w dniu dzisiejszym należy zaliczyć do średniej klasy amatorskiej. Z pewnego punktu widzenia można to jednak uznać za zaletę tej książki.
Tablice astronomiczne
z przewodnikiem po gwiazdozbiorach
- Jan Desselberger, Jacek Szczepanik
- PPU Park Sp. z o.o., 2002, WWW
- Liczba stron: 260
- ISBN: 83-7266-156-1
Bardzo ciekawa pozycja. Zawiera szeroki zakres wiadomości z astronomii, np. czas gwiazdowy i słoneczny, prawa ruchu planet, parametry fizyczne planet i Księżyca, mapa widocznej strony Księżyca, współrzędne stosowane w astronomii, tablicowe zestawienia wybranych planetoid, komety, najjaśniejsze gwiazdy klasyfikacja galaktyk, itp. Druga część książki zawiera szczegółowy przegląd gwiazdozbiorów (zarówno nieba północnego jak i południowego). Każdy gwiazdozbiór został rozrysowany w postaci mapki i dodatkowo opisany z wyszczególnieniem interesujących obiektów, które występują w jego obszarze. Całość uzupełnia kalendarium astronomiczne na lata 2003 - 2008.
Niebo
poradnik użytkownika
- David H. Levy; tłumaczenie: Michał Szymański
- Prószyński i S-ka, 2001, WWW
- Liczba stron: 304
- ISBN: 83-7255-195-2
David H. Levy jest znanym i doświadczonym obserwatorów nieba. Jego książka to doskonały przewodnik dla każdego, kto chciałby poznać niebo i nauczyć się je obserwować. Autor radzi jak: zaznajomić się z gwiazdami i gwiazdozbiorami; prowadzić obserwację gołym okiem; wybrać dobrą lornetkę i odpowiedni teleskop; obserwować Słońce, Księżyc i planety; śledzić planetoidy i polować na komety; obserwować gwiazdy podwójne oraz zmienne; poszukiwać obiektów w katalogu Messiera; obserwować zaćmienia Księżyca i Słońca oraz zakrycia gwiazd przez Księżyc; fotografować niebo.
Niebo przez lornetkę
- Patrick Moore; tłumaczenie: Michał Szymański
- Prószyński i S-ka, 1999, WWW
- Liczba stron:
- ISBN: 83-7180-623-X
Znakomity przewodnik po gwiazdozbiorach i obiektach będących w zasięgu niewielkich instrumentów optycznych. Autor jest doświadczonym obserwatorem i poza prezentacją poszczególnych konstelacji zamieścił w książce wiele praktycznych porad dotyczących technik obserwacji różnych rodzajów obiektów. Pozycja cenna nie tylko dla obserwatorów "lornetkowych".
Niebo na weekend
Przewodnik młodego astronoma
- Przemysław Rudź
- Pascal, 2003, WWW
- Liczba stron: 304
- ISBN: 83-7304-195-8
Książka napisana przez polskiego miłośnika astronomii. Autor w przystępny sposób opisuje wiele zagadnień astronomii amatorskiej. Przedstawione zostały podstawowe pojęcia z astronomii, niezbędne minimum wiedzy optycznej oraz instrumenty obserwacyjne. Zainteresowani samodzielnym wykonaniem teleskopu znajdą opis procesu szlifowania zwierciadła i szereg porad na temat wykonania pozostałych elementów. Książka zawiera również opis wielu zjawisk i obiektów widocznych na nocnym niebie oraz praktyczne porady dotyczące technik obserwacyjnych. Całość uzupełnia przegląd 53 gwiazdozbiorów widocznych w Polsce, słownik terminów astronomicznych oraz mapy nieba o zasięgu 5mag. wydrukowane na wodoodpornym papierze. Możesz zapoznać się z recenzją książki w tym miejscu.
Zaćmienie!
Poradnik obserwatora zaćmień Słońca i Księżyca
- Philip S. Harrington; tłumaczenie: Andrzej S. Pilski
- Prószyński i S-ka, 1999, WWW
- Liczba stron: 268
- ISBN: 83-7255-010-7
Poradnik obserwatora zaćmień Słońca i Księżyca. Zawiera szczegółowe wyjaśnienia mechanizmu zaćmień, metod obserwacyjnych, porady dotyczące technik obserwacji, fotografowania i obróbki zdjęć. Całość uzupełnia szczegółowy opis wszystkich zaćmień Słońca i Księżyca w latach 1999-2017. Możesz zapoznać się z recenzją książki w tym miejscu.
Poradnik miłośnika astronomii
- P. G. Kulikowski; tłumaczenie: Jerzy Kreiner
- PWN, 1976
- Liczba stron: 650
Książka, która jest legendą wśród miłośników astronomii i moim zdaniem w pełni zasługuje na taką opinię. Pomijając pewną część informacji, które musiały się zdezaktualizować (prawie trzydzieści lat) jest to niezastąpiony podręcznik dla każdego, kto traktuje swoje hobby jako coś więcej niż spoglądanie na Jowisza trzy razy w roku. Książka podzielona jest na pięć głównych części: ogólne informacje o Układzie Słonecznym i wszechświecie, wybrane wiadomości z matematyki, wiadomości z astronomii ogólnej, instrumenty astronomiczne, obserwacje astronomiczne. Całość uzupełniona tabelami, zestawieniami i załącznikami (ok. 250 stron). Krótko mówiąc stara, dobra szkoła. Niestety dzisiaj w dobie komercji i kolorowych obrazków bardzo rzadko można znaleźć takie książki. Od 1976 roku nie była wznawiana, można ją znaleźć w niektórych bibliotekach, od czasu do czasu pojawia się również na aukcjach Allegro.
Z astronomią za pan brat
- Zbigniew Dworak
- Iskry, 1989
- Liczba stron: 320
- ISBN: 83-207-1064-2
Książka stanowi kolejny przykład starej dobrej szkoły literatury popularnonaukowej. Autor przedstawia wiele zagadnień astronomii amatorskiej i nie ogranicza się jedynie do ich powierzchownego opisu. Tam gdzie jest to potrzebne przedstawione są matematyczne opisy prezentowanych zjawisk, przez co nie jest to może książka, którą czyta się jak powieść, ale pozwala za to na zdobycie solidnej wiedzy. O ile mi wiadomo wydanie z 89r. było ostatnie i dzisiaj pozycję tą można znaleźć jedynie w bibliotece, ewentualnie na aukcjach Allegro.
Niebo na dłoni
- Eduard Pittich, Dusan Kalmancok; tłumaczenie: Jerzy M. Kreiner
- Wiedza Powszechna, 1990
- Liczba stron: 420
- ISBN: 83-214-0642-4
Doskonała książka, którą można polecić każdemu miłośnikowi astronomii. Została podzielona na dwie części: "Bliski i daleki wszechświat" oraz "Gwiazdozbiory". W części pierwszej prezentowane są podstawowe informacje o współrzędnych astronomicznych, rachubie czasu, mechanice nieba, po czym następuje opis obiektów układu słonecznego i obiektów dalszego kosmosu - gwiazd, gromad gwiazdowych, mgławic i galaktyk. W części drugiej opisane zostały wszystkie gwiazdozbiory (również te niewidoczne z Polski). Do każdego opisu dołączona jest mapka, wykaz interesujących obiektów i kilka zdjęć. Dzisiaj książkę tą można znaleźć jedynie w bibliotekach lub antykwariatach, bywa również na aukcjach Allegro.
Astronomia ogólna
- Eugeniusz Rybka
- Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983
- Liczba stron: 576
- ISBN: 83-01-02706-1
Klasyczny podręcznik astronomii. Omawia wszystkie istotne zagadnienia astronomii: zjawiska na sferze niebieskiej, czas, obserwacje astrometryczne, mechanikę nieba, podstawowe instrumenty astrofizyczne, gwiazdy i materia międzygwiazdowa, itp. W książce nie ma oczywiście wyników najnowszych odkryć i pewna część wiadomości jest już nieaktualna, jest ona jednak niezastąpionym źródłem wiedzy dla każdego kto chce poznać tą dziedzinę nieco dokładniej. Wydanie z roku 1983 było chyba ostatnie i dzisiaj można ją znaleźć jedynie w bibliotekach, antykwariatach, ewentualne na aukcjach Allegro.
Astronomia popularna
- pod red. Stefana Piotrowskiego
- Wiedza Powszechna, 1990
- Liczba stron: 663
- ISBN: 83-214-0504-5
Literatura popularnonaukowa w ambitnym wydaniu. Zawsze traktowałem tą pozycję jako uzupełnienie Astronomii ogólnej E. Rybki. Została podzielona na osiem dosyć luźno powiązanych ze sobą części napisanych przez kilku wybitnych autorów: Rodzina Słońca (J.Gadomski), Słońce (J.Mergentaler), Budowa i ewolucja gwiazd (M.Kubiak), Układ drogi mlecznej (S.Grzędzielski) Kosmologia (J.Lasota), Astrofizyka wielkich energii (M.Abramowicz), Instrumenty współczesnej astronomii (M.Kubiak, K.Stępień) i Astronautyka w służbie astronomii (O.Wołczek). Podobnie jak Astronomia ogólna nie była ostatnio wznawiana i dzisiaj można ją znaleźć jedynie w bibliotekach, antykwariatach, ewentualne na aukcjach Allegro.
Galaktyki, gwiazdy, życie
fizyka wszechświata
- Frank H. Shu
- Prószyński i S-ka, 1999, WWW
- Liczba stron: 623
- ISBN: 83-7255-173-1
Aktualny podręcznik akademicki, dobre wprowadzenie do astronomii i astrofizyki. Książka zawiera przegląd najważniejszych faktów obserwacyjnych dotyczących zarówno bliskiego jak i dalekiego wszechświata, opis fundamentalnych praw fizyki współczesnej, a także rozważania dotyczące narodzin Układu Słonecznego i możliwości istnienia życia we wszechświecie. Pozycja ta w pewnym stopniu stanowi zaktualizowaną wersję Astronomii ogólnej i Astronomii popularnej.
Astronomical algorithms
- Jean Meeus
- Willmann-Beel, Inc., 1991, WWW
- Liczba stron: 430
- ISBN: 0-943396-35-2
Doskonała książka dla każdego, kto chciałby samodzielnie wykonywać obliczenia astronomiczne lub napisać astronomiczny program komputerowy. Zawiera dokładnie opisane algorytmy umożliwiające obliczanie ruchów obiektów astronomicznych, faz księżyca, momentów wschodu i zachodu, zaćmień i wiele innych.
Sky & telescope
- Sky Publisching, WWW
- Miesięcznik
Jedno z najpopularniejszych na świecie czasopism poświęconych amatorskiej astronomii. Każdy numer podzielony jest na dwie części. Pierwsza z nich zawiera najnowsze doniesienia, artykuły opisujące zjawiska astronomiczne, wydarzenia związane z astronomią, opisy amatorskiego sprzętu, itp. Część druga poświęcona jest obserwacjom. Zawiera aktualny kalendarz zjawisk, informacje o położeniu obiektów Układu Słonecznego, opis gwiazdozbiorów i znajdujących się w nich obiektów. W tej części pojawiają się również artykuły opisujące techniki obserwacji, fotografii, obróbki obrazu, itp. Dodatkowo w każdym numerze można znaleźć przegląd nowości sprzętowych, recenzje książek i programów komputerowych oraz galerię zdjęć przysyłanych przez czytelników. Czasopismo można kupić w Polsce w placówkach MPiK lub zaprenumerować na stronie internetowej wydawnictwa. MPiK jest drogi, cena jednego numeru jest dwukrotnie wyższa niż w prenumeracie.
Dwumiesięcznik wydawany pod patronatem Polskie Towarzystwo Astronomiczne i Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Najstarsze polskie wydawnictwo poświęcone astronomii. Swój obecny kształt uzyskało w 1997 roku po połączeniu Uranii - miesięcznika Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii i Postępów Astronomii, kwartalnika Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Prezentuje materiały poświęcone astronomii amatorskiej, ale również artykuły bardziej profesjonalne. W każdym numerze kalendarz astronomiczny i opis zjawisk na najbliższe dwa miesiące.
Kwartalnik wydawany przez prywatne wydawnictwo Vega. W każdym numerze znajduje się aktualny kalendarz zjawisk astronomicznych, opis wybranych gwiazdozbiorów i obiektów znajdujących się w ich obszarze oraz kilka artykułów dotyczących astronomii amatorskiej. Można w nich znaleźć praktyczne porady dotyczące technik obserwacji wybranych zjawisk, opis sprzętu, sprawozdania z imprez astronomicznych, itp. Dodatkowo na czterech stronach okładki publikowane są zdjęcia nadesłane przez czytelników.