Linki
W tej części umieściłem linki, do stron, które z różnych powodów uznałem za interesujące. Jest to prawie dokładna kopia mojego folderu ulubione. Każdy odnośnik staram się krótko skomentować, co powinno ułatwić znalezienie interesujących informacji. Część stron trudno jednoznacznie zaklasyfikować - w takim przypadku pojawiają się w kilku kategoriach.
- Astro4u::Astrofotografia
- Dział poświęcony astrofotografii na zapomnianym już nieco forum. Aktualizacji raczej tam nie znajdziesz, ale jest to niezłe archiwum wiedzy.
- Astropolis:Astrofotografia
- Jeden z działów największego aktualnie forum w Polsce. Można tutaj spotkać wielu polskich astrofotografów i znaleźć sporo informacji o technikach wykonania i obróbki astrofotografii.
- Astropolis:Astrofotografia i astroszkice
- Dział poświęcony astrofotografi na funkcjonujacym Forum Astronomicznym. Alternatywa dla Astropolis.
- Cloudy Nights:Astrophotography and Sketching
- Dział poświęcony astrofotografii na największym światowym forum astronomicznym.
- Digital astro
- Grupa dyskusyjna astrofotografów korzystających z cyfrowych aparatów fotograficznych.
- IRIS
- Grupa dyskusyjna użytkowników Iris'a, mojego pierwszego poważnego narzędzia do obróbki astrofotek (wiekowy, ale ciągle wart polecenia).
- PixInsight
- Forum użytkowników PixInsight, aktualne mojego podstawowego narzędzia do obróbki astrofotek.
- DSLR Focus
- Program sterujący z cyfrowymi lustrzankami i wspomagający proces ustawiania ostrości. Płatny, ale wart swojej ceny.
- GIMP
- Znakomity, bezpłatny program graficzny dorównujący niejednemu pakietowi komercyjnemu. Pierwotnie stworzony na Linux'a doczekał się również wersji na Windows. Dostępny w kilku wersjach językowych (również polskiej).
- Images plus
- Komercyjny program do obróbki astrofoto, w swoich najlepszych latach popularny wśród użytkowników aparatów cyfrowych.
- Iris
- Potężne narzędzie do składania i obróbki fotografii astronomicznych. Darmowy program o ogromnych możliwościach, ale dosyć nietypowej obsłudze. O podstawach obsługi programu możesz poczytać w moim poradniku.
- K3CCD Tools
- Program do obsługi kamer internetowych (również przerobionych na długie czasy). Dostępny w wersji bezpłatnej i komercyjnej.
- PixInsight
- Program specjalizowany do obróbki astrofotografii. Dostępny w wersji darmowej (PixInsight LE) )i komercyjnej (PixInsight Core). O podstawach obsługi programu możesz poczytać w moim poradniku.
- Registax
- Darmowy program do składania i obróbki zdjęć planetarno-księżycowych.
- AutoStakkert!
- Darmowy program do składania zdjęć planetarno-księżycowych (i nie tylko).
- AviStack
- Darmowy program do składania i obróbki zdjęć planetarno-księżycowych.
- DeepSkyStacker
- Darmowy, łatwy w obsłudze program do składania fotek astro, popularny wśród początkujących.
- AstroExpo.pl
- Galeria astrofotek polskich autorów. Serwis skupia wszystkich chętnych, który chcą podzielić się swoimi dokonaniami. Dzisiaj mało popularny, ale stanowi świetną bazę, w której można zobaczyć ten sam obiekt wykonany różnym sprzętem.
- Polski APOD
- Indywidualna inicjatywa jednego z polskich astrofotografów, "odpowiedź" na znaną stronę Astronomy Picture of the Day.
- Astrofotografia.pl
- Strona doświadczonego astrofotografa, autor miał w ręku nie jeden teleskop, obiektyw i aparat. Znajdziesz tam galerie zdjęć wykonanych różną techniką (od kamery internetowej przez aparat cyfrowy, analogowy do specjalizowanych kamer astro), testy sprzętu i porady dotyczące technik wykonywania i obróbki zdjęć.
- Astrofotografia amatorska
- Obszerna galeria zdjęć gromadzonych przez wiele lat i wykonanych różnymi technikami. Na szczególną uwagę zasługuje zbiór fotografii wykonanych na materiałach analogowych - doskonały przykład tego jak wspaniałe efekty można uzyskać stosunkowo niewielkim i niedrogim sprzętem.
- Astrofotografia.szczecin.pl
- Galeria fotek wykonanych w technice cyfrowej: od lustrzanki przez SBIG-a do zdalnego teleskopu w Nerpio.
- Astronomia CCD między hobby a nauką
- Strona nie należy do najświeższych, ale większość informacji wciąż jest aktualnych. Najlepsze znane mi opracowanie dotyczące wykorzystania kamer internetowych w polskim internecie. Autor nie koncentruje się na typowym wykorzystaniu kamer w astrofotografii, ale pokazuje jak można przy pomocy niedrogiego sprzętu wykonać obserwacje o znaczeniu naukowym: pomiary jasności gwiazd zmiennych, obserwacje planetoid, poszukiwanie optycznych odpowiedników błysków gamma, itp. Część dotycząca sprzętu mocno już się zdezaktualizowała, jednak pozostałe informacje są jak najbardziej przydatne.
- Moja Astrofotografia
- Przykład profesjonalnie wyposażonego obserwatorium amatorskiego :). Fajna galeria, sporo obiektów z nieba południowego.
- Tadeoho
- Strona znanego na forach astronomicznych miłośnika Słońca. Obserwacje i fotografie Słońca w świetle białym i linii Hα. Najnowsze prace, to jednak wyraźny zwrot w stronę "ciemnej strony", czyli klasycznej astrofotografii nocnego nieba..
- Astro Cruise
- Strona znanego astrofotografa Philip'a Perkins'a. Autor prezentuje rewelacyjną galerię oraz szereg artykułów, w których można znaleźć informacje na temat technik i sprzętu stosowanego w astrofotografii.
- Astronomical photographs
- Zbiór pięknych fotografii (nie tylko astronomicznych) Davida Malin'a, Davida Miller'a i Akira Fuji. Szczególnie polecam fotografie gwiazdozbiorów wykonane przez Akira Fuji
- Catching the Light
- Strona znakomitego astrofotografa i popularyzatora astrofotografii Jerry'ego Lodriguss'a. Autor fotografuje niebo od wielu lat, wykorzystując zarówno sprzęt analogowy jak i cyfrowy. Dzieli się posiadaną wiedzą i szeroko opisuje stosowane techniki fotografii i cyfrowej obróbki obrazu. Kopalnia wiedzy, lektura obowiązkowa każdego miłośnika astrofotografii.
- ASTROPHOTOGRAPHY — THIERRY LEGAULT
- Perfekcyjne fotografie mi.in. Słońca, Księżyca i planet (ale nie tylko) wykonane przez Thierry'ego Legault'a. Poza pięknymi obrazkami na stronie można znaleźć porady dotyczące technik fotografowania.
- Lunar and planetary observation and CCD imaging
- Strona António Cidadăo, hiszpańskiego miłośnika astronomii, dzisiaj raczej o znaczeniu historycznym. Autor już dawno zawiesił teleskop na kołku ;), ale warto zobaczyć jakie efekty osiągał kilkanaście lat temu używając bardzo prostego sprzętu (na dowód, że to hobby nie musi być bardzo drogie). Na stronie można znaleźć wiele nadal przydatnych informacji na temat sposobu wykorzystania kamer internetowych w astrofotografii.
- Miroslav Druckmuller
- Strona czeskiego miłośnika astronomii, na co dzień wykładowcy uniwersytetu w Brnie. Piękne archiwum zaćmień Słońca i godna uwagi kolekcja komet.
- Panther Observatory
- Strona Johannes'a Schedler'a - rewelacyjne galerie, sporo porad dotyczących tecjniki CCD. Dzisiaj autor korzysta z profesjonalnych astro-kamer, ale zaczynał od aparatów cyfrowych i osiągał niesamowite rezultaty.
- SaratogaSkies
- Strona Jima Salomona, eksperta w sprawach Iris'a i mojego guru gdy zaczynałem swoją przygodę. Galerie fotografii częściowo wykonanych sprzętem średniej klasy (do sierpnia 2007), kilka interesujących artykułów, jeden z lepszych poradników dotyczących Iris'a.
- Universe in color
- Strona Roberta Gendlera. Tego adresu raczej nie może zabraknąć w żadnym wykazie poświęconym astrofotografii. Autor dysponuje niesamowitym sprzętem i potrafi go bardzo dobrze wykorzystać. Poza wspaniałą galerią na stronie można znaleźć również kilka artykułów opisujących techniki obróbki zdjęć.
- Views of the Solar System
- Strona Damiana Peach'a, autora absolutnie niesamowitych fotek obiektów Układu Słonecznego
- Wolfgang Promper's CCD Images
- Strona Wolfganga Prompera, kolejny przykład znanego astrofotografa i wspaniałych fotek wykonywanych niesamowitym sprzętem.
- Urania Postępy Astronomii
- Dwumiesięcznik powstały z połączenia "Uranii" i "Postępów Astronomii", wydawany pod patronatem PTA i PTMA.
- Vademecum Miłośnika Astronomii
- Kwartalnik wydawany przez Prywatne Wydawnictwo Naukowe "VEGA".
- Astronomia
- Miesięcznik skierowany do miłośników astronomii.
- Astronomy
- Anglojęzyczny miesięcznik poświęcony astronomii amatorskiej.
- Sky&Telescope
- Anglojęzyczny miesięcznik poświęcony astronomii amatorskiej.
- Deep Sky Database
- Wyszukiwarka obiektów astronomicznych bazująca na katalogu Saguaro Astronomy Club (SAC). Generuje listy obiektów z wybranej, kategorii, gwiazdozbioru, jasności, itp.
- E.E.Barnard's Photographic Atlas of Selected Regions of The Milky Way
- Katalog ciemnych mgławic skatalogowanych przez Edwarda Barnarda, bazuje na oryginalnych płytach fotograficznych.
- IAU Minor Planet Center
- Efemerydy i parametry orbit małych ciał Układu Słonecznego (komet, planetoid, obiektów NEO, itp.). Serwis udostępnia pliki z aktualnymi danymi dla programów typu planetarium (opcja "Orbital Elements for Programs").
- Latest supernovae
- Katalog aktualnie odkrytych supernowych.
- MAST
- The Multimission Archive at STScI. Część Space Science Data Services udostępniająca dane uzyskane w wyniku obserwacji optycznych, w ultrafiolecie i podczerwieni.
- NASA/IPAC Extragalactic Database
- Katalog kilku milionów obiektów pozagalaktycznych z rozbudowaną wyszukiwarką.
- NOAO Image Gallery
- Fotograficzny katalog obiektów astronomicznych National Optical Astronomy Observatory.
- SIMBAD Astronomical Database
- Obszerny zbiór danych na temat różnych obiektów astronomicznych. Przy pomocy wyszukiwarki można znaleźć obiekt po nazwie, numerze katalogowym lub pozycji.
- The Interactive NGC Catalog Online
- Nazwa mówi za siebie - katalog obiektów NGC.
- Astro4u
- Forum dyskusyjne poświęcone astronomii amatorskiej. Najstarsze z istniejących, obecnie w stanie uśpienia, ale mozna tam znaleźć sporo przydatnych informacji.
- Astropolis
- Forum dyskusyjne poświęcone astronomii amatorskiej. Obecnie największe w polskim internecie.
- ForumAstronomiczne.pl
- Formum dyskusyjne poświęcone astronomii amatorskiej. Alternatywa dla Astropolis.
- Astromart
- Pokaźny zbiór odnośników do anglojęzycznych grup dyskusyjnych związanych z astronomią.
- Cloudy Nights
- Największe światowe forum skupiające miłośników astronomii.
- Astroforum
- Forum rosyjskich miłośników astronomii.
- Astronomicke forum
- Forum czeskich miłośników astronomii.
- Celestia
- Darmowy symulator nieba. Można podróżować po Układzie Słonecznym, Galaktyce, itp.
- Guide
- Mniej popularny, ale bardzo ceniony przez doświadczonych miłośników astronomii komputerowy atlas nieba. Powszechnie chwalony za dokładność.
- Orbitron
- Polski, darmowy program pokazujący położenie sztucznych satelitów Ziemi.
- Sky Charts (Cartes du Ciel)
- Komputerowy atlas nieba. Program darmowy o dużych możliwościach. Dostępny w kilku wersjach językowych (również po polsku). Składa się z wielu modułów, każdy może dobrać odpowiednią dla siebie konfigurację.
- SkyMap
- Popularny wśród miłośników astronomii komputerowy atlas nieba. Pokazuje obraz nieba w określonym miejscu i czasie. Program komercyjny, dostępna wersja demonstracyjna.
- StarryNight
- Popularny wśród miłośników astronomii komputerowy atlas nieba. Pokazuje obraz nieba w określonym miejscu i czasie. Program komercyjny, dostępna wersja demonstracyjna.
- Stellarum
- Darmowy, bardzo realistyczny symulator nieba.
- Astrokrak
- Polski producent teleskopów i akcesoriów astronomicznych. Posiada szeroką ofertę sprzętu własnej produkcji oraz importowanego. Firma ma dobrą opinię wśród miłośników astronomii. Sam kilkakrotnie korzystałem z jej usług i byłem zadowolony. Czasami pojawia się jedynie problem z terminowością realizacji usługi ;).
- AstroShop.pl
- Polski przedstawiciel dużego europejskiego sklepu z pełnym asorymentem produktów astro.
- Astrozakupy.pl
- Wyłączny importer sprzętu Bresser w Polsce. Dystrybutor teleskopów i akcesoriów firmy Meade, Vixen, Coronado, Explore Scientific, Sky-Watcher oraz lornetek Vixen i Fujinon. Oprócz sklepu internetowego firma prowadzi sklep w Poznaniu i Tarnobrzegu. Dawna nazwa firmy Foto Classic, obecna AstroClassic.
- Delta Optical
- W chwili obecnej największa i stale rozwijająca się firma w branży astro. Autoryzowany dystrybutor wielu znanych na świecie marek (Celestron, Synta/SkyWatcher, Tele Vue, William Optics, Baader, Vixen, Takahashi, Lunt). Poza sklepem internetowym firma ma swoje oddziały w Warszawie, Katowicach i Gdańsku. Ma bardzo dobrą opinię w środowisku amatorów.
- Teleskopy.pl
- Dystrybutor sprzętu wielu popularnych marek, jak Bresser, Meade, Synta i nieco bardziej egzotycznych jak Geoptic.
- Pewna firma na U...
- Na zakończenie z obowiązku odnotowuję fakt istnienia jeszcze jednego rodzimego producenta teleskopów. Nie podaję pełnej nazwy i odnośnika do jego strony (pewnie i tak wiesz o kogo chodzi), ponieważ szczerze odradzam kupowanie tam czegokolwiek. Firma i jej produkty mają fatalną opinię wśród użytkowników (istnieją pojedyncze wyjątki). Zanim pomyślisz o kupieniu tam czegokolwiek poczytaj co myślą o tym inni i dobrze się zastanów.
- APM Telescopes
- Jeden z większych europejskich dystrybutorów i producentów sprzętu astro. Kilka osób z Polski zaopatrywało się tam w sprzęt i byli zadowoleni. Szeroka oferta, wysoka jakość i kompetencja właściciela, godne polecenia.
- Apogee instruments inc
- Producent profesjonalnych kamer CCD przeznaczonych do astrofoto.
- Hutech Astronomical Products
- Znany i ceniony na świecie producent znakomitych akcesoriów astro.
- Jim's Mobile, Inc.
- Znany i ceniony na świecie producent znakomitych akcesoriów astro.
- Lumicon
- Znany i ceniony na świecie producent znakomitych akcesoriów astro.
- Meade
- Jedna z większych firm produkujących teleskopy i akcesoria dla miłośników astronomii. Opis jednego z modeli teleskopów Meade znajdziesz na tych stronach.
- ORION
- Producent średniej klasy teleskopów i akcesoriów.
- RC Optical Systems
- Producent wysokiej klasy sprzętu z przeznaczeniem do astrofoto.
- SBIG Astronomical Instruments
- Producent profesjonalnych kamer CCD przeznaczonych do astrofoto.
- Starlight Xpress
- Brytyjski producent profesjonalnych kamer CCD przeznaczonych do astrofoto.
- Takahashi
- Jeden z najwyżej cenionych producentów teleskopów (wysoka jakość i proporcjonalna do niej cena).
- Teleskop Service
- Niemiecki sklep ze sprzętem astro. Posiada bogaty asortyment produktów większości znanych producentów.
- TeleVue
- Producent wysokiej klasy teleskopów i akcesoriów.
- Astromax
- Doskonała strona o zakryciach. Aktualne informacje o nadchodzących zjawiskach, sprawozdania z obserwacji, praktyczne porady dla obserwatorów.
- AstroNEWS
- Astronomiczno-astronautyczny serwis informacyjny.
- SSW
- Doskonała strona poświęcona obserwacji gwiazd zmiennych, prowadzona przez Stanisława Świerczyńskiego, jednego z najaktywniejszych polskich obserwatorów tych obiektów. Aktualne informacje, wykaz obiektów, metodyka obserwacji, itp.
- APOD
- Astronomy Picture of the Day. Strona z niekoniecznie aktualnymi wiadomościami, codziennie prezentuje nowe zdjęcie astronomiczne (zarówno profesjonalne jak i amatorskie).
- CalSKY
- Kalendarz astronomiczny, aktualne informacje dotyczące warunków obserwacji sztucznych satelitów i obiektów Układu Słonecznego.
- Heavens-Above
- Informacje o przelotach sztucznych satelitów (ISS, Iridium, itp.) i nie tylko.
- SpaceWeather
- Aktualne doniesienia o zjawiskach astronomicznych i nie tylko.